وبلاگ فرش ایران

فرش ایران به چه کشور هایی صادر می­‌شود

فرش ایران به چه کشور هایی صادر می­‌شود؟ می­توان گفت که فرش ایرانی امروز در سراسر جهان وجود دارد و تقریبا در هر کشوری یافت می­شود. دوست داران و طرفداران فرش دستباف ایرانی و تابلوفرش دستباف ایرانی در همه جای دنیا مشتاق خرید کالای اصل و با کیفیت هستند. اما چه کشور هایی مقصد ارسال این فرش های دستبافت ایرانی هستند؟

طبق آخرین آمار 78 کشور مقصد این فرش های دستبافت هستند. سالانه نزدیک به 20 هزار تن فرش دستباف، گلیم ایرانی و گبه به این کشور ها صادر می­شود که هر سال به تعداد آن افزوده می­شود. کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق مقصد اصلی این صادرات و کشور های استرالیا، ایتالیا، کانادا، کنیا، کویت، بحرین، ژاپن، فرانسه، چین، انگلیس، هند، دانمارک، تایلند، آلمان، بلژیک و قطر مقاصد بعدی این مبادلات هستند.

در بین این 78 کشور، ایران با  57 کشور صادرات و معامله بیشتری دارد. 29 کشور نیز خریدار عمده فرش دستباف ایرانی هستند. این 29 کشور شامل 13 کشور آسیایی و 11 کشور اروپایی، 4 کشور آمریکایی و 1 کشور آفریقایی است. در بین این کشور ها، کشور چین از خریداران فرش ایرانی است که البته سعی بر کپی کردن آن نیز دارد. به غیر از فرش دستبافت فرش های ماشینی ایرانی نیز به کشورهای دیگر صادر می­شوند.

چرا فرش ایران به خارج صادر می­شود؟

لازمه معرفی هر صنعتی که در انحصار یک منطقه یا کشور خاص است، صادرات می­باشد. به وسیله صادرات آن صنعت یا کالا به جهان معرفی می­شود. صنعت فرش نیز از این قائده مستثنی نبوده و برای معرفی، وارد شدن ارز به کشور، به حرکت در آمدن چرخه اقتصادی و … که از موارد مهم عمل صادرات به شمار می­روند، باید صادر شود. البته متاسفانه کشورهایی که در گذشته مشتریان عمده فرش دستباف ایرانی هستند امروزه از طرح های کپی آن خرید می­کنند.

اطلاعات بیشتر   فرش ایران به چه دلیل شهرت جهانی دارد؟

یکی از دلایل کاهش صادرات فرش ایرانی به برخی کشور ها تحریم های آمریکا علیه ایران بوده که ما بازار فرش آمریکا را از دست داده و کاهش چند میلیون دلاری در صادرات فرش ما دیده می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *