وبلاگ فرش ایران

فرش ایران به چه دلیل شهرت جهانی دارد؟

دنیای فرش دستبافت و تابلوفرش دستبافت یک سیر تمام نشدنی است که ما را به دروازه ای از یک دنیای رنگارنگ با زرق و برق های مفهومی و شکل های تکرار نشدنی می­برد. این نقش و نگار که بر تخته فرش دستبافت نشسته است از یک هنر ذاتی و فرهنگی غنی منشا می­گیرد که به صورت یک تصویر قابل لمس ارائه شد. فرش دستباف ایران در ابعاد و اندازه های مختلفی بافته می­شود که این موضوع بر تعداد طرفداران آن در سراسر جهان افزوده است.

جامعه شناسان و باستان شناسان در طی مطالعات بسیاری به این نتیجه که قاره آسیا کانون اولیه بافت فرش و قالی است، رسیدند. در بسیاری از متون قدیمی و نوشته های به جای مانده به استفاده ایرانیان از قالی و فرش اشاره شده است اما قدیمی ترین آثار از فرش و قالی های دستباف به ترکستان و منطقه قفقاز باز می­گردد که عموما تناژ رنگ قرمز، زرشکی، عنابی و … در فرش دستباف قفقاز خودنمایی می­کند.

از متون قدیمی مشخص شد که کشورهایی نظیر اسپانیا، ترکمنستان، قفقاز، پاکستان، هند، مصر، ترکیه، رومانی، چین و… هنر فرش بافی انجام گرفته است. با همه این ها این هنر به نام ایرانیان ثبت شده و فرش پازیریک که قدیمی ترین قالیچه جهان است یک فرش ایرانی می­باشد. قالیچه پازیریک در سال 1949 میلادی توسط باستان شناسان در منطقه آلتای سیبری در دره پازیریک کشف و به جهان معرفی شد.

قدمت این فرش به هزاره پنجم و ششم باز می­گردد، این فرش یادگاری از دوره هخامنشیان است. از دیگر فرش های مشهور دستباف ایرانی می­توان به فرش بهارستان اشاره کرد که نقش بسیار زیبا و بی تکرار دارد. همین فرش بهارستان که مجموعه بی پایان از طرح و رنگ فرش ایرانی را نشان می­دهد، بخشی از چندین دلیل شهرت فرش دستباف ایرانی را بیان می­کند.

اطلاعات بیشتر   نحوه چله کشی فرش دستباف

طرح ها و رنگ های خاص، تفاوت در عین شباهت ها، مفاهیم ارزشمند، کتاب مصور تاریخی و… از جمله دلایل شهرت فرش ایرانی است اما زیبایی و طرح های متنوع چیزی است که محبوبیت این فرش دستباف از آن حاصل شده است. فرش های ماشینی ایرانی نیز در جهان از طرفداران بسیاری برخوردارند و سالانه تعداد زیادی فرش از شهرهای اصفهان، یزد، دلیجان، مشهد و … به سراسر جهان صادر می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *