شرایط و روش های پرداخت فرش دستباف

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کارت های اعتباری استفاده از پول نقد کم کم منسوخ شده و در معاملات تجاری خرد صرفا مورد استفاده قرار می­گیرد. در جوامع بین الملل و معاملات منتهی به صادرات و واردات تعهدات و روش های خاصی برای پرداخت مبلغ قابل پرداخت معامله ذکر می­شود که علاوه بر موارد مشخص شده در کنوانسیون وین به توافق بین طرفین معامله نیز می­توان استناد کرد. پرداخت مبلغ معاملات با ارز قابل قبول اتحادیه اروپا و آمریکا یعنی یورو و دلار صورت می­پذیرد.

در معاملات بین دو کشور خارج از حوزه یورو و با ارزی به غیر از دلار، شرایط پرداخت با ارز معادل و یا ارز آن دو کشور نیز امکان پذیر است. با ورود تکنولوژی های روز و حذف روش های کاغذی، صورت های جدیدی از روش پرداخت آنلاین و اینترنتی به وسیله درگاه های پرداخت یا کیف پول های الکترونیکی در سیستم جهانی وارد شد. در بسیاری از معاملات و کشور ها همچنین از ارزهای دیجیتال برای پرداخت مبلغ معاملات استفاده می­کنیم.

در سیستم بانکداری هر کشور علاوه بر قوانین بین المللی، مواردی از قوانین پرداخت و بانکداری داخلی نیز بر سیستم معاملات تجاری اعمال می­شود که با استفاده از تعهدات مندرج در آن در صورت بروز مشکل یا عدم پرداخت طرف مقابل، قابل پیگیری قضایی خواهد بود. به عنوان مثال ثبت چک یا سفته در معاملات داخلی به عنوان ضمانت پرداخت وجه معامله، می­توان امکان پیگیری پرداخت و مطالبه پرداخت وجه را از طریق مقامات قضایی میسر و خریدار را ملزم به پرداخت کند.

روش های پرداخت داخلی

روش هایی که در داخل کشور ما اعمال می­شود تا حدود زیادی بستگی به نحوه خرید و کالای خریداری شده همچنین مبلغ کالای خریداری شده دارد، در ادامه به معرفی هر یک می­پردازیم:

روش پرداخت نقدی: این روش در فروش مستقیم یا فروش مستقیم صورت می­گیرد که خریدار کالایی را از فروشنده اصلی یا واسطه دریافت می­کند. این پرداخت می­تواند به وسیله پول کاغذی، کارت اعتباری و یا انتقال از حساب در بانک صورت بپذیرد.

روش پرداخت اقساطی: در این روش نیز خریدار با فروشنده یا واسطه معامله را انجام خواهد داد که پرداخت کل مبلغ فاکتور در چند مرحله به صورت نقدی یا با ارائه چک و سفته انجام می­گیرد.

روش پرداخت الکترونیکی: در روش پرداخت های الکترونیکی خریدار به وسیله درگاه های پرداخت معرفی شده از بانک مرکزی یا به وسیله اپلیکیشن های پرداخت، وجه معامله را به فروشنده پرداخت نماید.

روش پرداخت با چک یا سفته: در این روش برای پرداخت وجه مورد معامله از چک یا سفته در مدت معین بهره می­جویند و خریدار در زمان صدور چک موظف به پرداخت وجه خواهد شد. در صورتی که خریدار از پرداخت امتناع کند، فروشنده می­تواند از مقامات قضایی نسبتت به مرجوع کردن کالا یا وجه معامله اقدام نماید.

روش های پرداخت بین المللی

Payment term یا روش های پرداخت در معاملات بین کشور ها از اصول متحدالشکلی تبعیت می­کند که در ادامه به تشریح هر روش می­پردازیم:

  • روش پیش پرداخت نقدی یا full advance payment : در این روش وجه معامله پیش از آنکه فروشنده کالایی را به خریدار تحویل دهد، پرداخت خواهد شد. در این روش فروشنده کمترین ریسک و خریدار بیشترین ریسک را متحمل می­شوند زیرا با ثبت درخواست خرید توسط خریدار مبلغ به فروشنده پرداخت می­شود. این روش برای کالاهای پر تقاضا و یا خاص عموما اعمال می­شود.

با توجه ریسک خریدار و امکان عدم اجرای تعهد توسط فروشنده لازم است که برای استفاده از این روش طرفین به انعقاد قراردادی با درج موارد درخواست خریدار به همراه ضمانت نامه بانکی بی قید و شرط از جانب فروشنده همت کنند. راه دیگر پرداخت وجه در صورت ارسال کالا( پرداخت در مقصد) یا دریافت پیش پرداخت توسط فروشنده باشد. روش C.A.D نیز در این دسته قرار می­گیرد که پرداخت وجه به نماینده فروشنده عنوان می­شود.

  • روش پرداخت حساب باز یا حساب جاری current account : در این روش ریسک معامله بر دوش فروشنده است زیرا پرداخت وجه کالا پس از ارسال آن به خریدار، صورت می­پذیرد. در این روش شرایط کاملا ایده آل برای خریدار فراهم آمده و می­تواند وجه پرداخت معامله را پس از فروش کالا به فروشنده پرداخت کند. ضعف این روش این است که پس از ارسال کالا و ترخیص آن از گمرک فروشنده نمی­تواند تقاضای دریافت وجه کند.

این روش بر پایه اعتماد فروشنده به خریدار صورت می­گیرد و در صورت باز سر زدن خریدار از پرداخت وجه به راحتی امکان وصول مبلغ نخواهد بود. معمولا این روش در روابط تجاری دراز مدت مورد استفاده قرار می­گیرد و پرداخت ها به صورت دوره ای مثلا ماهیانه یا هر سه ماه یکبار به وسیله بانک انجام می­شود.

  • روش پرداخت امانی shipment on consignment: در این روش تعهدی بین فروشنده و خریدار برقرار خواهد شد که در طی آن فروشنده تا زمان فروش کالا با شرط حفظ ارزش آن صبر کرده و در صورت به فروش نرسیدن کالا امکان مرجوع کردن آن وجود دارد. در این روش نیز خریدار کمترین ریسک و تعهد را متحمل خواهد شد. این روش معمولا در کشورهایی با ثبات اقتصادی بالا مورد استفاده قرار می­گیرد.

در روش امانی نیز شرط رابطه تجاری طرفین وجود اعتماد فی مابین آن دو است. این روش بهترین روش خرید برای خریدار به شمار می­رود.

  • روش پرداخت بروات وصول اسناد bill of exchange: در این روش نیز اعتماد شرط ضمن معامله است و فروشنده اسناد معامله را به همراه کالا و یا از طریق بانک به خریدار ارسال می­کند. برات یا ابرات اسنادی را گویند شخص اول ( خریدار) به شخص واسطه یا نماینده دستور می­دهد وجه معامله که بصورت عندالمطالبه در دفتر معیین یا به صورت حواله به شخص سوم ( فروشنده) بپردازد.

اینجا معرفی عناوینی که در دفتر ثبت خواهند شد، لازم است:

براتکش: صادر کننده برات

برات گیر: پرداخت کننده وجه برات

برات خارجی: عنوان ثبت شده در محل صدور و محل تادیه دو کشور می­باشد.

برات داخلی: عنوان ثبت شده در محل صدور و محل تادیه دو شهر می­باشد.

برات ساده، برات دیداری، برات اسنادی، برات مدت دار و برات ارزی نیز از انواع بروات می­باشند در شرایط معینی صادر خواهند شد.

  • اعتبارات اسنادی letter of credits: روش اعتبارات اسنادی روشی است که در جوامع بین المللی بسیار استفاده می­شود. در حقیقت اعتبارات اسنادی تعهدی است از جانب بانک که تامین کننده اعتبار متقاضی است و طبق این تعهد بانک موظف به پرداخت درخواست طرف دوم قرارداد است. در این روش بند و مندرجاتی برای اختیارات بانک قید خواهد شد که در این بین شرایط پرداخت و تحویل کالا نیز عنوان خواهد شد.

در شرح این روش می­توان گفت هر دو طرف یعنی فروشنده و خریدار، بانک را به عنوان امین و نماینده خود در پرداخت و دریافت وجه معامله معرفی می­کنند و در صورتی که طرف مقابل از اجرای تعهدات سر باز زند، قابل طرح دعویخواهد بود. این اعتبار اسنادی به unified custom practices ucp شهرت دارد. مقررات مربوط به این روش در همه ای جهان یکسان بوده و از این جهت این روش برای معاملات بین المللی مطلوب است.

لازم به ذکر است که در این روش بانک کارگزار از جانب خریدار معرفی شده و محدودیتی برای آن قائل نمی­شود همچنین بانک برای صدور اعتبارنامه بانکی به بررسی سوابق خریدار اقدام می­نماید.

شرایط و روش های پرداخت گالری فرش ایران

  • روش های پرداخت نقدی
  • روش های پرداخت الکترونیکی
  • روش های پرداخت اقساطی