دستباف در استان, دستباف در کشور

فرش و تابلوفرش دستباف در استان آذربایجان شرقی

فرش و تابلوفرش دستباف در استان آذربایجان شرقی

سنگ بنای فعلی تبریز به دوره ساسانیان و اشکانیان باز می­گردد. البته در سنگ نبشته های تاریخی و الواح به جا مانده از ادوار مختلف تاریخ تبریز با وجود دارا بودن تمدن بسیار طولانی، چندین بار مورد تخریب توسط عوامل طبیعی مانند زلزله های سخت و حمله کشورگشایان، قرار گرفته است. گفته شده که اولین ساخت و ساز های نو ظهور توسط رواد از قبیله آزد که در بین یمنیان بسیار شهرت داشته، صورت پذیرفته که حاصل آن قصر ها و دیوار های بزرگ در شهر تبریز بوده است.

فرش و تابلوفرش دستباف در استان آذربایجان شرقی

فرش و تابلوفرش دستباف در استان آذربایجان شرقی

شهر تبریز از نظر جغرافیایی از سوی شرق و جنوب شرقی در انتهای جلگه تبریز و از سوی شمال به کوه های عون بن علی و پکه چین، همچنین از شمال شرق به کوه های بابا باغی و گوزنی، از سمت شرق به گردنه پایان و از سوی جنوب به رشته کوه های سهند می­رسد. این شهر به صورت یک چاله بزرگ بین کوه های مختلف است که از سمت غرب به شوره زار های تلخه رود یا آجی چای محدود و محصور شده است. در اطراف این شهر همچنین رودهای بی­شماری گذر دارند.

رودخانه مهرانه رود، تلخه رود و … از جمله این شهر ها هستند. اقلیم این شهر خشک بوده که تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد دارد. گرمای تابستان های این شهر به ئلیل وجود کوه سهند بسیار کاهش می­یابد. با وجود این اقلیم پرورش دام، درختان، چراگاه ها و باغات از جمله فعالیت های مردم این شهر به شمار می­رود که در ادامه آن تغییرات وضعیت اقتصادی و معیشت مردم به دلیل وجود پتانسیل های اشتغال را خواهیم دید.

اطلاعات بیشتر   دستباف ابریشم تبریز لیست قیمت | خرید | فروش و تعویض فرش

از سال 1286 در این شهر شهرداری تاسیس شد. مساحت محدوده این شهر 24451 کیلومتر مربع اعلام شده است. به دلیل آب و هوای خوب این شهر همواره مسیر مهاجرت بسیاری را فراهم نموده و همین زمینه تغییرات اجتماعی را در این شهر فراهم آورده است. نزدیکی به استان های شمالی، غربی و پایتخت، موقعیت استراتژیک فرهنگی، نظامی و اجتماعی را برای این شهر به ارمغان آورده است. وجود بناهای تاریخی متعدد و تاریخچه کهن از ویژگی های این شهر به شمار می­رود.

این شهر در منطقه ای زلزله خیز قرار دارد که تا کنون این شهر را بار ها و بار ها لرزانده و در تاریخ به تخریب کامل شهر نیز اشاره شده است. در تاریخ 1158 خورشیدی بزرگترین زمین لرزه تبریز اتفاق افتاده است.  البته این شهر به دلیل وجود گسل های اطراف و کمربند های لرزه خیز دائما در معرض حرکات زمین خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *