دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

راهنمای خرید فرش | انواع رنگ ها و طرح ها

راهنمای خرید فرش | انواع رنگ ها و طرح ها

وقتی به دنبال خرید فرش دستباف هستید اولین راه جستجو در اینترنت خواهد بود. فروشگاه های بسیاری را خواهید دید که قطعا شما را نه تنها در خرید یاری نمی­کنند بلکه بیشتر موجب سردرگمی و کلافگی شما خواهند شد. اما اگر شما اطلاعات پایه یا پارامترهایی را برای خرید فرش دستباف داشته باشید، این خرید برای شما آسان تر و درصد خطای شما برای انتخاب کالای مورد نظر طبق سیقه و شرایط شما کمتر خواهد بود.

پیش از آن که شما به مرحله انتخاب کالا و بررسی اصالت آن بپردازید، باید بدانید یک فرش خوب چه ویژگی هایی دارد، تفاوت های بین فرش های مختلف را دریابید و از فروشگاه های معتبر اطلاع حاصل کنید. در اینجا ما برای شما این اطلاعات را آماده کرده و راه های تشخیص فرش های با کیفیت از فرش های بی کیفیت هچنین فرش هایی که فیک هستند از فرش های با اصالت را برای مشتریان ارجمند مهیا نموده ایم:

·جنس نخ بافت فرش دستبافت

اولین و مهم ترین گزینه در بررسی فرش های دستباف جنس نخی است که با آن فرش بافته شده است. نخ های فرش یعنی نخ چله و نخ پرز باید از نخ های مرغوب تهیه شده باشند. بعضی اساتید فرشی که از یک نوع نخ پشم یا ابریشم خالص تهیه شده باشد را نسبت به انواع ترکیب از کرک و ابریشم قیمتی تر و مرغوب تر می­دانند. اما نمونه های ترکیبی از این دو نخ بسیار موفق عمل کرده و از مزایای بی شماری برخوردارند.

فرش دستباف تمام پشم

فرش هایی که از پشم بافته شده اند مقاومت و استحکام بالایی در برابر فشار و پوسیدگی دارند و کمتر نسبت به رطوبت واکنش نشان می­دهند. فرش های تمام پشم وزن بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند و در اجرای طرح آن ها به دلیل پرزدهی نخ کمتر طرح های ظریف و تمیز در آن دیده می­شود. قیمت فرش دستباف تمام پشم نسبت به انواع ابریشمی یا ترکیب کرک و ابریشم پایین تر بوده و کمتر در رسته صادراتی قرار می­گیرند.

اطلاعات بیشتر   ۴ نکته طلایی هنگام خرید فرش ۱۲۰۰ شانه

فرش دستباف چله پشم

د ر کنار فرش هایی با جنس پرز پشم انواعی نیز وجود دارد که چله آن تنها از پشم است و نخ بافت آن می­تواند حتی از ابریشم یا ترکیب هر دو باشد. این سبک فرش نیز ویژگی هایی مشابه فرش های تمام پشم دارد با این تفاوت که طرح اجرا شده مرتب تر و ظریف تر خواهد بود.

فرش دستباف تمام ابریشم

گرانبها ترین انواع فرش دستباف، فرش های تمام ابریشم هستند. در فرش های تمام ابریشم نخ بافت گره ها و نخ چله هر دو از جنس ابریشم بوده و بالاترین کیفیت را داراست. معمولا فرش های تمام ابریشم در دسته فرش ریزبافت قرار می­گیرند. ظرافت و لطافت این فرش های دستباف مثال زدنی بوده و از فرش های صادراتی با ارزش به شمار می­رود. در نتیجه قیمت این اثر فاخر هنری به نسبت سایر فرش های دستباف بالاتر است.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

فرش چله ابریشم

فرش های چله ابریشم، تار و پودی از جنس ابریشم دارند و به دلیل مقاومت بالای این نخ، این سبک فرش نیز هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت در سطوح بالا قرار می­گیرد.

فرش کف ابریشم

این مدل فرش جنس پرز های ان از نخ ابریشم بوده و چله یا تار و پود آن از نخ پشم است. کیفیت این فرش نیز بالاست اما قیمت آن نسبت به فرش های تمام ابریشم پایین تر است.

فرش گل ابریشم

در طرح ها و نقشه های کلاسیک گل ها نقش بسیار مهمی در مجموع طرح ایفا می­کنند. بنا بر این توجه ویژه به آنها، گل های موجود در نقشه برخی فرش های دستباف از جنس ابریشم و مابقی طرح از جنس کرک و پشم خواهد بود. این مدل بافت بسیار مشکل است و بافندگان ترجیح را بر بافت یک نوع می­گذارند. ارزش اقتصادی این هنر زیبا نسبت به انواع دیگر پایین تر است.

اطلاعات بیشتر   تحریم‌های خارجی و داخلی بازار فرش دستبافت را نابود کرد/ ۲۵ درصد از صادرات ما به آمریکاست!

·نوع گره یا بافت فرش دستباف

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید فرش دستباف بسیار حائز اهمیت است، نوع بافت یا گره فرش های دستباف است. گره ها تعیین کننده شکل نهایی فرش نیز هستند و امروزه دو نوع گره ترکی و گره فارسی متداول ترین انواع آن به شمار می­روند.

گره ترکی

گره ترکی یا گره متقارن یا بافت دو گره سبک بافت بافندگان تبریزی یا آذربایجانی است هر چند که امروزه محدود به آن مناطق نبوده و در سایر نقاط نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. گره ترکی بافت ریزی دارد و طرح های ظریف و پرکار به وسیله این نوع گره بافته می­شود. فرش هایی که با گره ترکی بافته می­شوند، استحکام و کیفیت بالایی دارند در نتیجه قیمت بالاتری نیز نسبت به انواع دیگر دارند. عموما پرز فرش هایی با گره ترکی کوتاه یا به اصطلاح پرز مخملی هستند.

گره فارسی

گره فارسی یا گره نامتقارن نیز نوع دیگری از گره فرش دستباف است که معمولا به وسیله آن فرش های تمام پشم یا پرز پشم با بافت درشت دانه بافته می­شود. مشکلی که در بافت یا گره فارسی وجود دارد به هم پیوستگی پشم ها یا جفت بافی یا بافت تقلبی در فرش است که مقاومت فرش در برابر کشش را پایین می­آورد و می­تواند پارگی فرش به سهولت را ترتیب دهد. طرح هایی که به وسیله گره فارسی بافته می­شود طرح هایی درشت هستند.

·اندازه فرش دستباف

یکی از موارد مهم در هنگام خرید فرش دستباف بررسی ابعاد و اندازه فرش دستبافت است. هر چه ابعاد فرش دستباف بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. ابعاد بزرگ متریال مصرفی بیشتری خواهند داشت. یکی از راه های تشخیص ابعاد و اندازه صحیح فرش، تا کردن و بررسی تقارن بین دو سر فرش و اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی فرش با وسط ترنج فرش که باید سه سانتیمتر باشد، است. همچنین تکمیل طرح موتیف ها و دو مورد ذکر شده در تعیین قیمت فرش دستباف تاثیر بسزایی دارند.

اطلاعات بیشتر   طرح تعویض تابلو و فرش‌های دستباف کهنه با نو

·طرح و نقشه فرش دستباف

پیچیدگی، ظرافت، شلوغ یا خلوت بودن طرح و نوع نقشه اعم از کلاسیک، مینیاتوری، مدرن و … از عوامل مهمی در تعیین قیمت و ارزش فرش به شمار می­رود. در صورتی که طرح ها به درستی اجرا نشده باشد قیمت فرش به میزان قابل توجهی کم خواهد شد.

·تعداد رنگ و نوع رنگ به کار رفته در فرش دستباف

در کارشناسی فرش های دستباف رنگ بندی و حتی نمایش فرش دستباف در نور های مختلف و زاویه های مختلف تابش نور مورد بررسی قرار می­گیرد. نکته ای که وجود دارد، تیره تر دیده شدن فرش دستباف در جهت خاب است. ثبات و یکنواختی رنگ در زمینه یا در اشکال یکسان و عدم وجود دو رنگی در فرش دستباف نیز از دیگر عوامل مهم در ارزش گذاری فرش به شمار می­روند.

·وضعیت شکل ظاهری فرش دستباف

شکل ظاهری فرش تا میزان زیادی به جنس پرز فرش دستباف بستگی دارد. بیرون زدگی یا نخ نما شدن در فرش هایی با پرز جنس پشمی بیشتر به چشم می­خورد. هر چه پرز فرش دستباف لطیف تر باشد شکل ظاهری آن بهتر نمایش داده می­شود. پوسیدگی فرش نیز از مواردی است که بر ظاهر فرش تاثیر سو می­گذارد. در صورت خرید فرش های دست دوم حتما به بررسی محل رفوشدگی در صورت وجود بپردازید.

·توصیه هایی جهت خرید بهتر فرش دستباف

در ادامه چند توصیه از گالری فرش ایران در اهواز را به منظور خرید بهتر فرش دستباف ارائه خواهیم داد:

  • خرید فرش دستباف را از فروشگاه های معتبر یا نمایندگی های مجاز انجام دهید.
  • در صورت خرید فرش دستباف دست دوم حتما از اصالت کالا توسط کارشناسان اطلاع حاصل نمایید.
  • از صحت اطلاعات درج شده در شناسنامه فرش خریداری شده اطمینان حاصل کنید.
  • از خرید فرش دستباف با ابعاد و اشکال نامتعارف پرهیز کنید.
  • بخش های رفو شده فرش دستباف بافتی خشن و زبر نسب به سایر نقاط آن دارند.
  • در مواقع خرید حتما به ارتفاع پرز ها دقت بفرمایید.
  • فرش انتخابی شما با توجه به محل قرارگیری در دکوراسیون باید انتخاب شود و حتما پیش از خرید ابعاد محل استفاده را مد نظر قرار دهید.
  • ترجیحا از قرار دادن پایه مبل و میز یا لوازم سنگین بر روی فرش های دستباف خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *