دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

سهم فرش را در صادرات غیرنفتی از دست دادیم!!!

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، مجید گلشنی‌منفرد امروز در دومین جشنواره نوآوری و کارآفرینی فرش دستباف استان زنجان اظهار داشت: زنجیره مهم نساجی در زنجان وجود دارد که باید از این پتانسیل برای توسعه صنعت فرش استان بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نتوانسته‌ایم داده‌های مناسبی از حوزه فرش به صنعت نساجی ارائه دهیم، افزود: لازم است در حوزه‌های ریسندگی و رنگرزی گام‌های مؤثری برداریم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بر اهمیت صادرات فرش و رفع موانع موجود تأکید کرد و گفت: باید تجار بزرگ و سرمایه‌گذاران وارد این بخش شوند. همچنین تأمین مواد اولیه با کیفیت مطلوب بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: فرش ایران دوبار تحریم شده و نوسانات زیادی را در این صنعت تجربه کرده‌ایم، به طوری که سهم فرش در صادرات غیرنفتی به میزان زیادی کاهش یافته است.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

گلشنی‌منفرد با طرح این سوال که چرا فرش تحریم شد، بیان کرد: این تحریم‌ها اقتصادی نبودند، بلکه ماهیت اجتماعی و فرهنگی داشتند و هدفشان هویت‌زدایی از فرهنگ اصیل ایران بود.

وی فرش را نماد فرهنگ اصیل ایرانی دانست و افزود: تحریم‌های فرش جنبه اجتماعی نیز داشتند، چرا که هدف آنها قشر قالی‌بافان بود. ما هنوز به درستی این جایگاه را درک نکرده‌ایم، در حالی که دشمنان ما به‌خوبی این جایگاه را درک کرده‌اند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بیان کرد: فرش در بعد اقتصادی توان ایجاد زنجیره تولید را دارد و هزینه ایجاد شغل در این صنعت نسبت به سایر صنایع پایین‌تر است و همچنین با محیط‌زیست سازگاری بیشتری دارد و امکان ایجاد خوشه‌های تولیدی در آن وجود دارد.

وی با اشاره به شناسایی بیش از 30 هزار بافنده فرش در استان، تصریح کرد: این رقم در مقایسه با اشتغال در صنعت بسیار بالا است و باید در برنامه‌ریزی‌ها به آن توجه شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان خاطرنشان کرد: برای توسعه صنعت فرش باید از دانش روز بهره برد، دیدگاه‌ها را تغییر داد و در برابر تغییر مقاومت نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *