دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

لزوم افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات بافندگان فرش دستباف

امیرحسین پروان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به تسهیلات بانکی برای بافندگان فرش گفت: “ما دو نوع تسهیلات بانکی داشتیم؛ یکی مربوط به مشاغل خانگی در حوزه فرش دستباف که از طریق پروانه مشاغل خانگی اعطا شده و سقف آن 100 میلیون تومان است.”

وی افزود: “با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حدود 500 نفر به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند، که بخشی در حوزه تولید پوشاک و بخشی در حوزه فرش دستباف بودند. البته در بحث سرمایه در گردش، مدت بازپرداخت تسهیلات کوتاه‌مدت و سقف آن یک‌ساله است.”

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان کرد: “با توجه به اینکه فرش دستباف قم از نوع ابریشم است و مدت زمان بافت آن، به‌ویژه در ابعاد بزرگ، معمولاً بیش از یک سال طول می‌کشد، طبیعتاً در مورد بازپرداخت این تسهیلات، این مسئله را به مرکز ملی فرش اعلام کرده و درخواست کرده‌ایم که مدت بازپرداخت تسهیلاتی که در حوزه تولید فرش اعطا می‌شود، حتماً طولانی‌تر باشد.”
در پاسخ به این سوال که دولت چه اقداماتی برای حفظ فعالان حوزه هنر و صنعت فرش دستباف انجام داده است، عنوان شد: برگزاری همایش مشاهیر در استان قم به تنهایی نشان‌دهنده جایگاه والای فرش دستباف در کشور بود.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

پروان با اشاره به اینکه بهترین فرش‌های دستباف ابریشم جهان در قم تولید می‌شوند، بیان کرد: برای رفع تعهدات ارزی در بخش صادرات فرش، پیگیری‌های لازم انجام شده است. مدت زمان تعهد ارزی در این بخش یک سال است که نسبت به سایر کالاها طولانی‌تر می‌باشد.

به گزارش تسنیم، استان قم یکی از سه قطب اصلی تولید فرش کشور است که از نظر تولید و کیفیت جایگاه بسیار مهمی دارد. حتی در سطح جهان، فرش ابریشم قم شناخته شده است و امروز بهترین، گرانبهاترین و باکیفیت‌ترین فرش‌های دستباف ابریشم در قم تولید می‌شود.

قم به عنوان پایتخت فرش دستبافت ابریشم دنیا شناخته می‌شود، به طوری که رؤسای جمهور کشورهای مختلف و همراهانشان از فرش ابریشم قم به عنوان هدیه‌ای نفیس و ارزشمند استفاده می‌کنند. این استان بزرگترین تولیدکننده فرش ابریشم در جهان است و محصولات آن به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود.

فرش دستباف قم یکی از مرغوب‌ترین فرش‌های صادراتی و شناخته‌شده در بازارهای جهانی است. ظرفیت اشتغال در حوزه فرش دستباف قم حدود 40 هزار نفر برآورد می‌شود. البته این ظرفیت بسته به شرایط بازارهای جهانی و صادرات، متغیر است.

تولیدی‌های فرش قم علاوه بر استان قم در سایر استان‌های کشور نیز فعالیت می‌کنند و حدود 20 درصد ارزش صادراتی فرش دستباف ایران در سال‌های گذشته متعلق به فرش ابریشم قم بوده است.

اتحادیه بافندگان، تولید و فروش فرش دستباف قم با تحت پوشش داشتن 30 هزار بافنده و 300 تولیدی، بزرگترین اتحادیه صنفی استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *