دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

معرفی انواع فرش و تابلوفرش در تبریز

معرفی انواع فرش و تابلوفرش در تبریز

فرش و تابلوفرش های دستباف در ایران به عنوان یکی از عناصر چندگانه صادرات در رتبه های اول تا پنجم قرار دارند. تمایل به خرید این کالای نفیس و صادراتی بازار رقابتی را هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور به وجود آورده است. فرش و تابلوفرش های دستباف ایرانی در چند شهر مانند اصفهان، مشهد، قم، کاشان، شیراز و … بافته و به سایر شهرها و کشور ها فرستاده می­شود. در شهر تبریز این کالا یکی از مهم ترین کالاهای اقتصادی و صادراتی به شمار می­رود.

شهر تبریز

شهر تبریز به عنوان مرکز آذربایجان شرقی در شمال غربی کشور ایران قرار دارد. این شهر که در دوره های گوناگون مورد توجه پادشاهان ایران در ادوار مختلف بوده، اما در دوره های صفویه و قاجاریه این توجه چند برابر شد. صفویه که دوره درخشش فرش دستباف ایرانی است، فرصت معرفی این هنر زیبای کشورمان را در اختیار سایر هنرمندان جهان قرار داد. فرش و تابلوفرش دستباف تبریز نیز از این قائده مستثنا نبود.

شهر تبریز که مهد هنر و شعر به شمار می­رود، طرح های جدیدی از هر هنر را در کشور یا جهان به نمایش گذاشت که به همین سبب در بین محصولات ایرانی یا شعرای ایرانی این شهر به نگین هنر شهرت یافت. استان آدربایجان شرقی شهر های زیادی دارد که با توجه به فرهنگ و علاقه آن ها به هنر سرآمد هنر دوستی معرفی می­شوند. وجود آب و هوای سرد و کوهستانی و آداب و رسوم خاص این شهر را به مقصد گردشگری در فصل های بهار و تابستان تبدیل نموده است.

تاریخچه فرش در تبریز

فرش در تبریز نیز تاریخی طولانی دارد و از معروف ترین انواع فرش دستباف ایرانی است. قدیمی ترین فرش های دستباف تبریز از جنس پشم گوسفند بوده اند. تاریخچه 2500 ساله بافت فرش در تبریز فراز و نشیب های  بسیاری را طی کرده است. در دوره حکومت صفویان شهر تبریز به عنوان مرکز اصلی بافت فرش دستباف شناخته و معرفی شد که نتایج آن تا امروز عیان است. سبک ها و تکنیک های خاص بافن و ابزار های آن منجر به جدا شدن سبک تبریزی از سایر روش های بافت شد.

فرش تبریز از نظر طرح و نقش، الگو های بافت، ابزار اجرای فرش، چله کشی، نخ های بافت و … با فرش های سایر نقاط ایران تفاوت های آشکاری دارد که در نهایت این فرش خاص از آن حاصل شده است. از دلایل محبوبیت این فرش می­توان به کیفیت بالای آن که از نخ مرغوب و روش های بافت خاص و محکم آن حاصل شده است، اشاره نمود. این فرش دستباف خاص از جمله شناخته شده ترین نمونه های فرش دستباف ایرانی در سراسر جهان به شمار می­رود.

فرش دستباف ابریشم تبریز

شهر تبریز یکی از مهم ترین مراکز بافت فرش دستباف است. مهم ترین نمونه های فرش دستباف در تبریز، فرش دستباف ابریشم تبریز است که عموما با از ترکیب ابریشم و کرک عمل می­آید. فرش ابریشم تبریز از نمونه های با ارزش اقتصادی بالا و کیفیت فوق العاده است که در تمام جهان با همین نام شناخته می­شود. فرش دستباف ابریشم تبریز طرح های خاص و بی نظیری دارند که هم در دسته طرح های کلاسیک و هم در دسته طرح های مدرن فرش قرار دارند.

هنرمند طراح در فرش های دستباف ابریشم تبریز از نمونه های طرح های طبیعت، حیوانات، گل ها و … استفاده می­کند. در صنایع دستی فرش های دستباف تبریز بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته اند. استفاده از نخ ابریشم در فرش های دستباف هم بر قیمت گذاری آن موثر است و هم ظاهر فرش را از نظر درخشندگی دستخوش تغییر قرار می­دهد.

تابلوفرش دستباف تبریز

تابلوفرش های دستباف نمونه های کوچک شده از فرش های دستباف هستند که با همان متریال بافته می­شوند. طرح های تابلوفرش های دستباف مانند فرش های دستباف طرح هایی از طبیعت، گل و گیاه، حیوانات، منظره، طرح های بین المللی، آداب و رسوم، اماکن تاریخی، رویداد ها و مکان های مذهبی، مکان های تفریحی و … هستند که با زندگی عادی مردم در ارتباط بوده و لایه هایی از آن ها را در قالب یک هنر بی تکرار به نمایش می­گذارد.

تابلوفرش های دستباف تبریز از نمونه های پر طرفدار و صادراتی تابلوفرش دستباف ایرانی هستند که در سراسر دنیا به عنوان بهترین نمونه های تابلوفرش دستباف شناخته می­شوند. از تابلوفرش های دستباف تبریز در مکان های مختلفی استفاده می­کنند. این تابلوفرش های دستباف هم در محل های رسمی و هم در محیط خانه ها با طرح های دکوراسیون کلاسیک و مدرن قابلیت استفاده را دارند.

بازار فرش تبریز

بازار فرش تبریز یکی از بازارهای سنتی و قدیمی شهر تبریز به شمار می­رود. این بازار در مرکز شهر تبریز و از مقاصد گردشگری به حساب می­آید. در بازار فرش تبریز انواع فرش های دستباف در طرح ها و اندازه های مختلف همچنین طراحی های اساتید به نام فرشبافی وجود دارد. در این بازار هزار نقش انواع تابلوفرش های دستباف و فرش های دستباف به طرح های بی نظیر دیده می­شوند.

برای افرادی که به بازار سنتی و طرح های سنتی علاقه مند هستند، این بازار دیدنی توصیه می­شود. این بازار را یکی از نماد های شهر تبریز می­دانند که در کنار مسجد جامع تبریز برای مسافران و علاقه مندان به تاریخ این شهر، دیدن این مکان ها توصیه می­شود. تلفیق معماری سنتی و فرهنگ ایرانی که پل بین سنت و مدرنیته است، برای بازارهای جهانی ارزش زیادی دارد. این بازار یکی از مهم ترین مراکز کسب درآمد از طریق فروش فرش دستباف تبریز به شمار می­رود.

قیمت فرش دستباف تبریز دست دوم

فرش دستباف تبریز طرفداران بی­شماری دارد. همین موضوع درخواست های مشتریان برای داشتن این کالای نفیس را افزایش می­دهد. با افزایش درخواست ها و تکراری نبودن طرح ها و همچنین عتیقه بودن برخی مدل ها، درخواست خرید فرش دستباف تبریز دست دوم افزایش می­یابد. فرش های دستباف با گذر زمان از ارزش آن ها کاسته نمی­شود بلکه مانند طلا با گذر زمان و افزایش سن آن ها، قیمت آن ها افزایش می­یابد.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

قیمت فرش دستباف تبریز دست دوم نیز از این قائده مستثنا نیست و برخی از مدل های آن با قیمت های بسیار بالا به فروش می­رسند. از مواردی که سبب قیمت بالای این فرش های دستباف می­شود، می­توان به نخ های ابریشم و کرک تابلوفرش دستباف، نوع گره های فرش دستباف تبریز، جنس نخ چله عموما از جنس نخ ابریشم و … ، اشاره کرد.

اساتید تبریز دستباف/ دستباف تبریز

شهر تبریز که مهد هنر فرشبافی و بافت تابلوفرش دستباف به شمار می­رود، اساتید صاحب نام و صاحب سبکی را به تاریخ این رشته هنری معرفی نموده است/ اساتید فرش دستباف تبریز نمونه های خاص از طرح های کاملا ایرانی را طراحی نموده اند که در جهان و حتی کشور کاملا خاص و بی تکرار هستند. از این اساتید می­توان به استاد رسول زاده، استاد سیدیان، استاد مجیدی بیگناه، استاد سید زاده، استاد رسولی، استاد طاهرزاده، استاد عرب زاده، استاد میرمصور، استاد اسکندانی و استاد احمد عباد اشاره کرد.

طرح های زیبا و اصیل ایرانی

طرح های فرش و تابلوفرش های دستباف برگرفته از تمام عناصر زندگی بشر است که در هر جامعه یا به آن توجه ویژه داشته اند یا از جامعه کنار گذاشته شده اند. این طرح ها عموما به منظوری خاص مورد استفاده قرار می­گیرند اما عمدتا به منظور اینکه تداعی کننده خاطرات یا احساس خوب افراد باشند، مورد استفاده قرار می­گیرند.آثاری نیز وجود دارند که به دلیل حفظ ارزش ها، تاریخ، فرهنگ و … طراحی و اجرا می­شوند.

یکی از طرح هایی که هم در ایران و هم در سایر نقاط جهان طرفداران بی شماری دارد، طرح های زیبا و اصیل ایرانی است. فرش و تابلوفرش دستباف ایرانی از طرح های طبیعت، شکارگاه، حیوانات نظیر شیر، آهو و پرندگان، بته جقه، معماری ایرانی، طرح های اسلیمی، طرح اشکال هندسی و … بافته می­شود که با قرارگیری در بازارهای جهانی طرح های بین المللی و مهم از سایر کشورها نیز به این مجموعه اضافه شد.

نقش های فرش تبریز

فرش دستباف تبریز نیز که از نمونه های قدیمی و خاص در فرش های دستباف اصیل ایرانی به شمار می­رود از طرح های اصیل ایرانی در اجرای آثار آن بهره برده شده است. نقش های فرش تبریز عموما از طرح های ریزبافت با نقش و نگار کوچک و ظریف است که با مفاهیم خاص و گاهی انتزاعی اجرا شده اند. این نقش ها گاهی نشان از طبیعت دارند و گاهی سر از یک گلستان پر رنگ در می­آوریم. گاهی نیز به طرح هایی خاص از حیوانات و شکارگاه ها خواهیم رسید.

بزرگترین تولید کننده فرش دستباف تبریز

فرش دستباف در تبریز را بازار های جهانی می­توان دید. حضور در بازار های جهانی و تبادلات مالی، توجهات را به سمت این بازار روانه کرد. از این رو رقابت در بین تولید کنندگان افزایش یافت و همین موضوع به افزایش کیفیت آن منجر شد. بزرگترین تولید کننده فرش دستباف تبریز نیز در این جرگه قرار می­گیرد. تولید کننده های فرش دستباف در تبریز از نمونه های پرطرفدار در فرش و تابلوفرش برای ارائه در این زمینه بهره می­جویند.

مشخصات فرش دستباف تبریز

یک فرش دستباف مشخصه های بسیاری دارد که موارد زیر مهم ترین های آن به شمار می­رود:

  • یک فرش دستباف تبریز از نخ های مرغوب که عموما ابریشم، کرک و پشم هستند، تشکیل شده است.
  • چله فرش دستباف تبریز با کیفیت بسیار بالا از نخ ابریشم بافته شده است.
  • طرح های اصیل در فرش های دستباف تبریز دیده می­شود.
  • نوع بافت گره های فرش دستباف تبریز از نوع گره های متقارن و دوطرفه است.
  • سطح فرش دستباف تبریز بسیار درخشان و صیقلی است.
  • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *