دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

فرش های ریزبافت دستباف

فرش های ریزبافت دستباف

فرش ها دنیای بی انتهایی دارند که هر طرح و نقش یا سبک تنها قطره ای از این دریای بی پایان است. ریز بافت بودن و گره های محکم از ویژگی هایی است که عموما به فرش های دستباف اطلاق می­شود. ظرافت فرش های دستباف با گره های ریزی که به دست بافنده ها زده می­شود، تکمیل خواهد شد. فرقی نمی­کند تراکم فرش دستبافت چه اندازه باشد، اگر این فرش ریز بافت در تراکم بالا باشد و گره ها بیشتر شوند، فرش ریز بافت تر نیز خواهد شد.

در حقیقت گفته می­شود که فرش های ریز بافت استحکام و کیفیت بالاتری دارند و با توجه به ظرافت ادای نقش نیز در آن ها بهتر نمود پیدا خواهد کرد. در واقع گفته می­شود هر چه رجشمار فرش بالتر باشد، فرش ریزبافت تر خواهد بود. این توجه به جزئیات و زیبایی در بافت از ویژگی های این طرح بافت است. در اینجا شما با عبارت شانه که نمایانگر تراکم فرش است نیز آشنا خواهید شد که فرش های 1200 شانه و 1500 شانه از انواع ریزبافت ترین های آن هستند.

مفهوم شانه عموما هم عرض با فرش های ماشینی عنوان می­شود و به تعداد گره ها در هر متر مربع گفته می­شود. به عنوان مثال در فرش های 1200 شانه تعداد 1200 گره در یک متر مربع وجود دارد. در فرش های دستباف عموما از اصطلاح رجشمار استفاده می­شود یعنیهر چه تعداد عدد رجشمار بالاتر باشد فرش ریزبافت تری خواهیم داشت. به عنوان مثال تابلوفرش دستباف با رجشمار60 این تعداد گره را مشخص می­کند.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

فرش ریزبافت چیست؟

بافت ریز به معنی گره های کوچک در کنار هم با ظرافت نخ ها و بافت کوتاه است. در فرش های ماشینی این ظرافت کمتر امکان پذیر است و در مواقعی که در بافت های غیر متعارف که تلاش بر کپی کردن فرش های دستباف دارند بافت ریز با ظاهر غیر هماهنگ و جذابیت بسیار پایین تر از نمونه های فرش دستباف ریز بافت دارند. گاها فرش ریز بافت را با نام فرش صفیره نیز می­شناسند. دقت بالا در بافت نیز از دیگر مواردی است که در آن ها وجود دارد.

فرش های ریز بافت بافت موزاییکی و ریز در کنار هم دارند که ضخامت آن ها کم بوده اما در عین حال توانایی مقاومت آن ها در برابر فشار و کشش بسیار بالا است. سطح صاف و صیقلی به دلیل استفاده از نخ های ظریف و نازک از ویژگی های محرز این فرش های دستبافت است. فرش های ریز بافت مانند سایر فرش های بافته می­شوند و بافت حصیری یا بدون گره عموما در زمره گلیم فرش قرار می­گیرد که اشتباها به عنوان فرش تلقی می­گردد.

نخ های فرش ریز بافت اصطلاحا به صورت بافت کاپیتونه به هم مهر می­شوند تا حالت لغزنده به خود بگیرند. عموما جنس نخ فرش های ریز بافت که با این روش پرداخته می­شوند از پشم است. فرش های نقش برجسته، فرش های پتینه ای و سبک های این چنینی عموما از بافت ریز در بافت پس زمینه استفاده می­کنند. در فرش هایی با جنس نخ ابریشم نیز به دلیل ظرافت نخ، بافت ریز می­تواند منظره ای تماشایی از طرح اجرا شده را به نمایش بگذارد.

ویژگی های فرش ریز بافت

فرش های ریز بافت ویژگی های گسترده ای دارند اما در این بین بعضی از این موارد نسبت به سایرین ارجحیت دارند که در ادامه به آن ها اشاره می­کنیم:

 • فرش های ریزبافت تعداد بالایی از گره ها را دارند. به دلیل کوچک و کوتاه بودن در هر رج تعداد بالایی از گره جای پیدا می­کند. زمانی که تعداد گره ها بالا باشد ظرافت و لطافت آن بالا تر رفته و اجرای طرح بهتر صورت می­گیرد.
 • در فرش های ریز بافت به دلیل ظرافت کار، تنوع طرح و نقش بسیار زیاد است. همچنین استفاده از رنگ های مختلف، سایه ها و خطوط میزان نیز در این سبک بافت فرش کمک بسیار زیادی به خلق آثار جدید و پر طرفدار نموده است.
 • از فرش های ریز بافت برای بافت فرش های تصویری یا گرافیکی که ظرافت اجرای طرح بسیار حائز اهمیت است، مورد استفاده قرار می­گیرد.
 • نمایش و وضوح بالا در اجرای نقشه از دیگری مواردی است که بر شمار طرفداران فرش های دستباف ریزبافت افزوده است.
 • استحکام در برابر ساییده شدن فرش ریز بافت نیز از نکات مثبت این فرش های زیبا و با ارزش به حساب می­آید که از مهم ترین دلایل خرید آن نیز می­باشد.

معایب فرش ریز بافت

موارد زیر در برخی مواقع به عنوان معایب این سبک بافت معرفی شده اند که البته با مراقبت های اصولی قابل پیشگیری می­باشد:

 • با توجه به ارتفاع پایین تر خاب فرش ترجیحا در محیط کم رفت و آمد باید مورد استفاده قرار بگیرد.
 • فرش های ریز بافت با توجه به بافت سخت تر و همچنین تراکم و ظرافت بالای آن ها ارزش اقتصادی بیشتری دارند.
 • ضخامت کمتر فرش های ریز بافت نسبت به انواع دیگر فرش از دیگر معایب آن به شمار می­رود.

ویژگی های فرش درشت بافت

فرش های درشت بافت که سبک قدیمی بافت فرش در ایران به شمار می­رود، با توجه به انواع طرح کلاسیک اجرا شده به وسیله آن طرفداران زیادی در ایران و جهان دارد. با آمدن فرش های ریز بافت در بازار های جهانی همه به کنار رفتن فرش های درشت بافت از بازار رقابت فکر می­کردند اما این فرش ها کماکان در سطح بالای رقابت قرار گرفتند. فرش های درشت گره ارزش اقتصادی و قیمت کمتری نسبت به انواع فرش ریزبافت دارند.

فرش های درشت بافت خاب با ارتفاع بیشتری دارند و اگر بگوییم که فرش های ریز بافت از فرش های درشت بافت بهتر هستند کاملا اشتباه است و مقایسه این دو صرفا بر اساس جنس نخ در دو فرش با ویژگی های یکسان صورت می­پذیرد.

مقایسه فرش دستباف و درشت بافت

در اینجا به مقایسه فرش های درشت بافت و ریز بافت می­پردازیم:

 • نوع نخ به کار رفته در انواع فرش ریزبافت و درشت بافت با هم متفاوت خواهد بود.
 • تراکم فرش و تعداد گره ها در انواع درشت بافت کمتر است.
 • طرح های قابل اجرا در فرش های ریز بافت و درشت بافت تفاوت هایی دارند.
 • طرح های اجرا شده در فرش ریزبافت ریز و شلوغ و در بافت درشت بزرگ و خلوت تر هستند.
 • ضخامت فرش های درشت بافت از فرش های ریز بافت بیشتر است.
 • تعداد رنگ ها در انواع فرش ریزبافت بیشتر از انواع درشت دانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *