دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف, وبلاگ فرش ایران

فعالان صنعت فرش از دولت آینده چه می‌خواهند؟

فعالان صنعت فرش از دولت آینده چه انتظاراتی دارند؟
رئیس سابق مرکز ملی فرش ایران، استفاده از مدیران شایسته و آشنا به حوزه فرش و برقراری ارتباط واقعی با تشکل‌ها و فعالان صنعت فرش دستباف را از مهم‌ترین وظایف مدیران صنعتی و بازرگانی دولت چهاردهم دانست.

به گزارش تجارت‌نیوز، فیصل مرداسی در آستانه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، با اشاره به میزان صادرات فرش و ادعاهای برخی از مدیران فعلی درباره صادرات غیررسمی فرش، تصریح کرد: این ادعا نمی‌تواند صحیح باشد، زیرا فرش یک کالای نسبتاً حجیم است و قاچاق آن به راحتی ممکن نیست. همچنین، صادرات انبوه از طریق لنج به کشورهایی مانند افغانستان از لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست.

کاهش صادرات به دلیل کم‌اظهاری صادرکنندگان صحت ندارد
رئیس سابق مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: اگر آمار ارزی صادرات کاهش جدی را نشان می‌دهد، آمار وزنی هم آن را تأیید می‌کند. نمی‌توان کم‌اظهاری در صادرات برای کاهش تعهدات ارزی صادرکنندگان در مقابل بانک مرکزی را عامل کاهش صادرات معرفی کرد؛ چرا که اگر این موضوع صحت داشت، باید آمار وزنی آن را تأیید می‌کرد. آمار تولید نیز تا حدودی مشخص است و صادرات فرش دستباف در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴۰ میلیون دلار نبوده است.

مرداسی یادآور شد: در سال ۱۳۹۰ فرش دستباف تحریم شد، اما صادرات به ۵۶۰ میلیون دلار رسید.

اولویت‌های دولت آینده برای صنعت فرش دستباف
این کارشناس صنعت فرش کشور اظهار داشت: ابتدا باید جایگاه فرش دستباف در معرفی هویت ایرانی جدی گرفته شود. ایران در دنیا به فرش‌های مرغوب مشهور است. فرش به‌عنوان یک میراث ماندگار فرهنگی، صلح و دوستی، عشق به طبیعت و هنر مردم ایران را به جهانیان نشان می‌دهد.

مرداسی ادامه داد: با کاهش صادرات فرش، بسیاری از قالی‌بافان بیکار شدند و دولت از درآمد ارزی محروم شد. اصلی‌ترین ضربه در حوزه بین‌المللی و فرهنگی به کشور وارد شده است. کاهش نقش ایران در تجارت بین‌المللی فرش دستباف، باعث شده این کالای ارزشمند به‌عنوان هنر و هویت ایرانی به دنیا معرفی نشود.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

وی تأکید کرد: اشتغال ایجاد شده در حوزه فرش بسیار خاص و باارزش است. این اشتغال در روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته ایجاد می‌شود و هزینه ایجاد این شغل بسیار پایین است. درآمد ارزی این صنعت بسیار با برکت است.

لزوم اصلاح مدیریت مرکز ملی فرش
مرداسی گفت: اگر به جایگاه فرهنگی فرش اعتقاد داریم، باید فردی که مدیریت این مرکز را بر عهده می‌گیرد، به فرهنگ و فرش نزدیک باشد. در گذشته، تغییرات اشتباه در ساختار و چارت سازمانی این مرکز دیده شد. در مقطعی، مدیر مرکز ملی فرش توسط وزیر انتخاب و معرفی می‌شد، اما امروز ساختار مرکز ملی فرش و رئیس آن توسط معاون وزیر صمت مشخص می‌شود و به خواست ذینفعان واقعی فرش دستباف توجهی نمی‌شود.

وی افزود: دولت آینده برای بازگرداندن فرش به جایگاه قبلی‌اش باید با این صنعت و فعالان آن آشتی کند. این مهم از طریق اصلاح ساختار و انتخاب مدیری با سابقه و آشنا به این حوزه ممکن است.

ترمیم اعتماد و ارتباط بین تشکل‌ها و مرکز ملی فرش
این فعال صنعت فرش کشور خاطرنشان کرد: فرش دستباف ۱۶ زیر شاخه دارد و هیچ فردی به تمام این زیر شاخه‌ها مسلط نیست. مدیر ارشد باید تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود را با مشورت تشکل‌ها و صنایع بخش خصوصی اتخاذ کند. در حال حاضر، اعتماد و ارتباط بین تشکل‌ها و انجمن‌های فرش با مرکز ملی فرش وجود ندارد و باید هر چه زودتر این رابطه ترمیم شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *