وبلاگ فرش ایران, دانستنی های فرش و تابلوفرش دستباف

ایرانی ها قدرت خرید فرش دستباف را از دست دادند!!

سید علی دیانت به مشکلات و چالش‌های صنعت فرش دستباف اشاره کرد و گفت: افراد فعال در این صنعت، بافندگان بسیار ماهری هستند، اما حقوق و دستمزد این افراد نسبت به کارگران بخش صنعت کمتر است.

وی ادامه داد: این موضوع باعث شده تا جوانان، به‌ویژه خانم‌ها، علاقه چندانی به ورود به صنعت فرش دستباف نداشته باشند و ترجیح دهند در حوزه فرش ماشینی و سایر بخش‌های صنعتی فعالیت کنند. دیانت تأکید کرد که این روند باعث کاهش نیروی کار جوان و تازه‌نفس در صنعت فرش دستباف شده و با خروج نیروهای فعلی، این صنعت به تدریج تحلیل خواهد رفت.

وی افزود: قیمت فعلی فرش دستباف به حدی بالا است که از قدرت خرید بسیاری از خانوارها خارج شده است. اگر دستمزد کارگران را افزایش دهند، قیمت تمام شده فرش نیز بیشتر می‌شود که این امر به کاهش تولید فرش دستباف منجر خواهد شد.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.

دیانت اظهار داشت که این مشکلات بیشتر صنعت فرش دستباف مصرفی را تحت تأثیر قرار داده است، اما در حوزه تولید فرش دستباف ابریشم و ریزبافت، چنین معضلاتی وجود ندارد. این نوع فرش‌ها به دلیل حاشیه سود بالا و کاربرد آن‌ها برای پس‌انداز و حفظ ارزش پول، همچنان محبوب هستند. با این حال، فرش دستباف مصرفی به تدریج با فرش ماشینی جایگزین می‌شود زیرا نیروی کار این صنعت کاهش یافته و جذب نیروی جدید کم است.

وی همچنین به کمبود کارگر در صنعت فرش ماشینی اشاره کرد و گفت: ظرفیت خالی در این صنعت بالاست و تعداد کافی کارگر برای پر کردن این فرصت‌های شغلی وجود ندارد. در حقیقت، بسیاری از افرادی که در کاشان به دنبال کار می‌گردند، بیکار نیستند بلکه شاغل هستند و به دنبال شغلی بهتر می‌گردند. از این رو، نیروی کار تازه‌نفس و بیکار واقعی کم داریم تا بتوانیم از ظرفیت‌های تولید فرش ماشینی به خوبی بهره ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *