Uncategorized, وبلاگ فرش ایران

اصول نگهداری تابلو فرش دستباف

اصول نگهداری تابلو فرش

نگهداری از یک هدیه نفیس مانند تابلو فرش دستباف همیشه دغدغه افراد مختلف بوده است. اما نگهداری از این وسیله تزئینی اصول و راهکارهایی دارد که در صورت انجام درست تا سال های سال به دور از هر آسیبی می­توانید از تابلو فرش خود استفاده کنید. همانطور که می­دانید تابلوفرش ها به دو دسته دستبافت و ماشینی تقسیم می­شوند، نگهداری از تابلو فرش های دستبافت حساسیت بالاتری دارد.

پیش از شناخت عواملی که به تابلو فرش آسیب وارد می­کنند باید به اصول نگهداری عمومی و اولیه آن اشاره کرد که در ادامه به تشریح آن ها می­پردازیم

  • محل نصب: محل نصب تابلو فرش های دستبافت باید از عومل آسیب زننده به دور باشد، اما چه عواملی به محل نصب تابلو فرش مرتبط است؟ عواملی مانند نور زیاد، گرد و غبار در صورت نزدیکی به پنجره، گرما در اثر نزدیکی به مطبخ یا آشپزخانه، رطوبت در اثر نزدیکی به مکان های رطوبت زا مانند حمام و…
  • روکش تابلو فرش: در صورت عدم استفاده از تابلو فرش حتما روی آن را بپوشانید. برای این کار ترجیحا از پارچه های بدون رنگ استفاده کنید، پلاستیک می­تواند باعث خوردگی یا افزایش رطوبت تابلو فرش شود.
  • جمع کردن تابلو فرش: پس از خارج کردن تابلو فرش از قابل بهتر است آن را رول کرده و به صورت لول شده نگهداری کنید تا رد تا زدن بر روی آن باقی نماند. در اثر تا زدن فرش یا تابلو فرش در آن ها شکستگی اتفاق می­افتد.

عوامل آسیب به تابلو فرش

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد می­توان عواملی که به تابلو فرش دستباف آسیب وارد می­کنند را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

  • عوامل غیر قابل پیش بینی: عوامل غیر قابل پیش بینی در واقع عوامل موجود در محیط هستند مانند: گرد و خاک های معروف در اهواز(فرش اهواز)، رطوبت، گرما در خوزستان(فرش خوزستان)، نور، حرارت و..
  • جانوران و حشرات: بید، شپشک، سوسک قالی، موریانه، موش و دیگر جانوران جونده از جمله حشرات و جانورانی هستند که به بافت تابلو فرش آسیب وارد می­ کنند.
اطلاعات بیشتر   نحوه چله کشی فرش دستباف

منبع: گالری فرش ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *