Uncategorized

فرش افغان را در بازار تهران به نام فرش ایرانی می‌فروشند

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی مرکز جامع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران، نخستین نشست گفت‌وگو محور فرش دستباف ایران با هدف آسیب‌شناسی فرش دستباف معاصر، با حضور متخصصان و هنرمندان حوزه فرش، نمایندگان وزارت میراث‌فرهنگی و وزارت صمت در موزه فرش ایران برگزار شد.

در این نشست، هنرمندان و پدیدآورندگان فرش‌های هنری به بررسی و ارزیابی ۹ اثر منتخب از ۴۰ فرش هنری که در این رویداد به نمایش درآمده، پرداختند. یکی از فرش‌های هنری معاصر که مورد توجه قرار گرفت، فرش “جنگ و صلح” اثر امین عسلی بود.

محمدجواد اینانلو، رئیس موزه فرش ایران، در این نشست با اشاره به نام “سرنخ” این رویداد، گفت که هدف از این نامگذاری پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای مشکلات و چالش‌های موجود در صنعت فرش است. وی بیان کرد که متولیان زیادی در بخش دولتی و خصوصی در این صنعت دخیل هستند، اما اقدامات کافی برای جلوگیری از واردات و فروش فرش‌های خارجی به نام فرش ایرانی انجام نمی‌شود.

گالری فرش ایران مفتخر است تا تمامی محصولات خود از جمله فرش ها و تابلوفرش های دستباف را به صورت نقد و اقساط، تقدیم به هم میهنان عزیز کند. جهت دریافت مشاوره ی رایگان تلفنی و حضوری و آشنایی بیشتر با این مجموعه به صفحه ی درباره‌ ما مراجعه نمایید.


محمدرضا تاجر رشتی، رئیس مرکز جامع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران، نیز در این نشست گفت که فرهنگ امروزی به سرعت مصرف گرایش پیدا کرده و فرش ایرانی می‌تواند نمادی از فرهنگ و سبک زندگی ایرانی باشد. وی ابراز امیدواری کرد که روزی فرا رسد که فرهنگ و سبک زندگی آهسته و اندیشمندانه ایرانی به جامعه جهانی صادر شود.

مدیرکل دفتر خدمات وزارت صمت نیز در این نشست بیان کرد که فرش ایرانی نیاز به تبلیغات و برندینگ دارد و باید از تکنولوژی و طراحی مدرن برای ارتقای آن استفاده شود. وی تأکید کرد که ارتباط با جامعه جهانی و بهره‌گیری از هنر ترکیبی می‌تواند به بهبود وضعیت فرش ایرانی کمک کند.

تورج ژوله، کارشناس و پژوهشگر فرش، نیز در این رویداد به مشکلات قانونی و سیاست‌گذاری‌های نادرست در حوزه فرش اشاره کرد و بیان داشت که تا زمانی که نقد و بررسی مثبت و منفی در این حوزه صورت نگیرد، بهبودی حاصل نخواهد شد.

این نشست به عنوان نقطه شروعی برای بررسی مشکلات و چالش‌های صنعت فرش دستباف ایران و یافتن راه‌حل‌های مناسب برای ارتقای این هنر و صنعت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *